Tervetuloa Ikäänny ilolla! -klubin kanssa museoon!
Ikäänny ilolla! -klubi kutsuu sinut tutustumaan Wäinö Aaltosen museoon Turkuun torstaina 26.3.20 klo 14.00-16.00.
Huom! Tämä on Ikäänny ilolla -klubin retki. Lisätietoa esteettömästä Elä täysii! -klubista saat täältä.
Lue lisää Ikäänny ilolla -klubista täältä.
Ohjelma
torstai 26.3.2020 klo 14.00-16.00
- Klo 14.00 tapaamme museon aulassa.
- kahvittelua museon kahvilassa
- Klo 15.00 opastus Anneli Nygren ja Hyärillistä -näyttelyihin
- noin klo 16.00 Retki päättyy. Mikäli haluat, voit jäädä tutustumaan museoon itsenäisesti.
Lisätietoja
Hyärillistä - Kaikkea hyäryllistä
Taiteilijaryhmä Hyäryllisen tuotannossa yhdistyvät kollektiivinen ajattelu ja leikittely muodoilla, materiaaleilla ja kuvilla. Ryhmän teoksissa todellisuus on nyrjähtänyt humoristisella tavalla. Retrospektiivinen näyttely kurkistaa ryhmän taiteelliseen toimintaan 1990-luvulta tähän päivään.
Kuva: Sari Koski-Vähälä
Anneli Nygren – Fan Academy
Anneli Nygrenin (s.1958) näyttely Fan Academy on retrospektiivinen katsaus suomalaisen mediataiteen pioneerin tuotantoon lähes viidenkymmenen vuoden ajalta. Esillä on Nygrenin videoita uran alkuvaiheista tähän päivään asti sekä käsikirjoituksia elokuviin, luonnoksia, portfolioita, piirroksia ja maalauksia. Turussa asuva ja työskentelevä Nygren on tehnyt videoita ja elokuvia 1970-luvun lopulta lähtien, ensin kaitafilmikameralla ja sittemmin videokameralla.
Osallistumismaksu
Osallistumismaksu 5€ sisältää lipun museoon, opastuksen sekä kahvin/teen ja pienen makean museon kahvilassa. Olethan ystävällinen ja varaat osallistumismaksun tasarahana.
Tapaamispaikka
Klubiemäntä Tessan tunnistat mustasta paidasta, jonka selkäpuolella lukee ONNI on ikääntyä ilolla.
Ilmoittautuminen
Ilmoittaudu mukaan painamalla tästä!
Mikäli et mahtunut mukaan, ilmoittaudu peruutuslistalle painamalla tästä!
Lisätietoja klubiemäntä Tessalta
ikaannyilolla@onniterveys.fi ja 044 776 2280.